loading...
عاشقان نجوم
علی اسلانی بازدید : 131 شنبه 18 خرداد 1392 نظرات (0)

نپتون

نپتون
سیاره نپتون
ترتیب هشتمین سیاره منظومه شمسی
قطر ۴۹٬۱۰۰ کیلومتر
فاصله از خورشید ۴٬۴۹۷٬۰۰۰٬۰۰۰ کیلومتر
روز ۱۶ ساعت و۶ دقیقه
سال ۱۶۴ سال و ۹ ماه و ۱۸ روز
حالت (غالب) گاز
قمر یا حلقه ۳ حلقه ۱۳ قمر
سرعت گریز ۲۵ کیلومتر بر ثانیه
تمایل محور چرخش ۱ درجه و ۴۶ دقیقه و ۲۳.۵ ثانیه قوسی

نپتون آخرین سیارهٔ منظومه شمسی است. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است.

کشف این سیاره در بین سال‌های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، انجام گردید.

 

 

کشف

منجمان نخست از آن رو به وجود نپتون شک برده بودند که اورانوس حرکات عجیبی در مدار خود می کرد.در 1845 اختلاف میان مواضع حساب شده و رصد شده ی اورانوس به 2 دقیقه رسیده بود که در نجوم کمیتی بسیار بزرگ است.یکی توضیحها این بود که حرکت اورانوس بع وسیله ی ناشناخته ای دیگر موجب این اختلالهاست.

دو تن به نامهای "کاوچ آدامز"و"اوربن لووریه" محاسباتی کردند وبه جوابی واح رسیدند.آنها موضع نپتون را محاسبه کردند و آن سیاره کشف کردند.

سیاره نپتون

 

قمرها

نپتون 13 قمر دارد.بزرگترین قمر آن تریتون(Triton)است که به فاصله چند ماه پس از کشف نپتون ، دیده شد، قمر دوم بیش از یک قرن بعد کشف شد. تریتون در منظومه شمسی به جهت حرکت معکوس با سیاره ، قمری منحصر به فرد است.فاصله تریتون از سیاره 354000 کیلومتر یعنی تقریبا به اندازه فاصله زمین تا ماه است.

حرکت معکوس تریتون ممکن است معلول وقایع زیر باشد: تریتون و پلوتو زمانی قمر های نپتون بودند ؛ رویارویی این دو سبب دفع پلوتو و معکوس شدن جهت حرکت تریتون شد.

قطر تریتون 2700 کیلومتر و جرم آن یک پانزدهم جرم زمین است.هر پنج روز و بیست ساعت در مداری که با دایره البروج زاویه 37 درجه می سازد به دور نپتون می گردد. نرئید(Nereid) قمر دوم نپتون است که در جهت اصلی به دور سیاره می چرخد.قطر آن 340 کیلومتر و دوره تناوب نجومی آن 360 روز است. این قمر از دو نظر منحصر به فرد است: به قدری کم فروغ است که حتی با بزرگ ترین تلسکوپ ها نیز دیده نمی شود و عموما رصد آن از طریق عکسبرداری صورت می گیرد. مدار آن خروج از مرکز بزرگی دارد(75ر0).فاصله نرئید با نپتون در نزدیک ترین وضعیت 1175000 کیلومتر و در دورترین وضعیت به 11000000 کیلومتر می رسد. پروتئوس قمر دیگر نپتون است که فاقد شکل کروی و به سیاره نزدیک تر است.اقمار دیگر نپتون ابعادی از مرتبه چند ده کیلومتر دارند.

ویژگی ها

این سیاره از لحاظ قطر چهارمین واز لحاظ جرم سومین سیاره منظومه است وجرم آن فقط کمی از اورانوس بیشتر است. معمولاً همه این سیاره را به رنگ آبی می‌شناسد و به این علت است که گاز متان % متان وجوددارد>> حاضر در جو نپتون رنگ سرخ را جذب کرده و آبی حاصل از طیف نوری خورشید را بازمی‌تاباند.به نپتون غول یخی نیز میگویند ،زیرا نسبت به اندازه کوچکترشان نسبت به غولهای گازی(مشتری و زحل)درصد بیشتری از یخ را در خود جای داده اند.

نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است . تفاوتی که در ساختار سیاراتی مانند اورانوس و نپتون دیده می‌شود، عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن به یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته می‌رسیم. لایه بیرونی‌تر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است.

اتمسفر و جو نپتون آبی رنگ است و درصد بازتابش بالائی دارد که حاکی از وجود یک جو غلیظ است . بر طبق تحقیقات حضور مقادیری متان نیز در این سیاره تایید شده است . در کل، ترکیبات جو این سیاره به مانند سایر سیارات غول پیکر گازی شامل ۸۰ تا ۸۵ درصد هیدروژن و ۱۵ تا ۱۹ درصد هلیوم می‌باشد.

سرعت بادهای جوی نپتون از تمامی سیارات منظومه شمسی بیشتر است.

 

تقریباً ۱۶۵ سال طول می‌کشد تا نپتون یک بار به‌دور خورشید بگردد.این چرخش از زمان کشف آن تنها یک بار در سال 2011 تکمیل شده است.

دوره تناوب نجومی آن ۱۶۴٫۷۹ سال است . از زمان کشف نپتون تا کنون فقط ۷۵ درصد مدار خود را طی کرده. دوره تناوب چرخشی نپتون ۱۷ ساعت و ۵۰ دقیقه است. سرعت گریز از جاذبه این سیاره نیز چیزی در حدود ۲۳ کیلومتر در ثانیه است.نپتون دارای دو قمر بزرگ بنام‌های نرئید و تریتون است و تعداد بسیار زیادی اقمار کوچک دارد.

پیش از این انتظار می‌رفت که نپتون از نظر جوی آرام‌تر از اورانوس باشد ولی ویجر ۲ نشان داد که بادهای نپتون بسیار بسیار شدید هستند. سرعت این بادها به ۶۴۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
ستاره شناسی ، علمی است که با مشاهده و توضیح وقایعی که در خارج از زمین و جو آن رخ می‌دهد سر و کار دارد. این علم منشا پیدایش و خواص فیزیکی و شیمیائی اشیائی که قابل مشاهده در آسمان است. ستاره شناسی از معدود علومی است که آماتورها هنوز در آن نقش فعالی دارند...
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 62
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 14
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 50
 • بازدید امروز : 6
 • باردید دیروز : 177
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 256
 • بازدید ماه : 1,831
 • بازدید سال : 9,708
 • بازدید کلی : 74,690